Chinatown a Little Italy

Jedna z mojich najobľúbenejších častí v meste. Jedno z najfascinujúcejších miest pre mňa je práve Chinatown, ktorý má bohatú a pestrú históriu a je veľmi rôznorodá a zaujímavá. Táto štvrť, ako každá iná v New Yorku, je úzko spätá s obdobím imigrácie.

 

Čínski obyvatelia sem začali prichádzať po „Gold Rush“ v Kalifornii, odkiaľ ich bieli Američania začali vytláčať, a to približne v druhej polovici 19. storočia. Väčšina z nich prišla z Kalifornie práve v tomto období a neskôr priamo z Číny ako lacná pracovná sila. Vytvárali malé komunity. Usídlili sa práve v oblasti, ktorá sa dnes sa nazýva Chinatown. Číňania boli už v tomto období dobrí biznismeni, ak to tak môžeme nazvať. Jednoducho sa vedeli vynájsť v otázke zárobku na živobytie, boli pracovití a skromní. Newyorským Číňanom tieto vlastnosti ostali dodnes.

 

Najmä oblasť východne od Bowary je pre mňa srdcom Chinatownu. Zavítam sem približne raz za mesiac, a to najmä pre jej atmosféru. Urobím si zopár fotografií, a samozrejme, skočím si aj na dobré jedlo. Som obrovská gurmánka. Možno ste už počuli, alebo čítali v turistických sprievodcoch, že v Chinatowne sa najete dobre a lacno. Odporúčam turistom, ktorí cestujú low budget. Môžete sem zavítať každý deň za dobrým a teplým obedom či večerou a za veľmi rozumnú cenu.

 

Pell StreetDoyers street sú najtradičnejšími a autentickejšími ulicami v tejto štvrti. Je to raj pre fotografov a ľudí, ktorí milujú biograf. Tieto ulice totiž vyzerajú, akoby ste sledovali film na veľkom plátne. Nachádza sa tu mnoho reštaurácií, obchodov so suvenírmi či menšie trhy typické pre čínsku  komunitu, ktoré ponúkajú morské dobroty, ale aj čerstvé ovocie a zeleninu. Takisto holičstvá a kaderníctva so službami za veľmi dobrú cenu a s celkom dobrou kvalitou. Začiatkom 20. storočia sa práve v týchto uliciach objavovalo množstvo prostitúcie, nelegálneho gamblerstva, existovali tu tajné miestnosti, kde sa konzumovalo ópium, napríklad bar Apotheke,. Dnes sa tu servírujú koktaily, niektoré z nich vraj majú liečivé účinky a niektoré pôsobia ako afrodiziakum.

 

Doyers Street je srdcom miesta nazývajúceho sa Bloody Angle, kde sa v minulosti odohralo množstvo krvavých bojov medzi gangami, ktoré tu vládli.

 

Five Points – ulice, ktoré ústia do Columbus Park na križovatke Mulbery Street a Brexton street. (Názov Five Points vychádza z toho, že sa tu kedysi križovalo päť ulíc). Je to miesto veľmi známe z histórie. Ak ste fanúšikom Scorsieho filmu Gangs of New York, s Leonardom DiCapriom, tak hádam viete o vraždách, ktoré sa tu odohrali koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

 

Chinatown má vo svojej histórii niekoľko čiernych období. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia to bolo napríklad gamblerstvo, ktoré sa odohrávalo v podzemí miestnych reštaurácií alebo barov. Nebolo legálne tajne sa označovalo ako „underground“. Štvrť bola notoricky známa mobstemi, čiže mafiou. Čínske a talianske gangy tu medzi sebou neprestajne súperili. To je iba malá ochutnávka z histórie Chinatown.

 

Poďme sa niekam najesť. Nájdete tu prevažne čínske reštiky, ale aj vietnamské, japonské, malazijské, talianské, atď. Kto miluje jedlá z morských plodov, je tu na správnom mieste. No najviac vyhľadávané sú noodles, dumplings, dim sum či čerstvá zelenina. Moje obľúbené reštaurácie sú najmä vientnamská reštaurácia Pasteur Grill and Noodles (85 Baxter Street). Ak ste v NY v zime alebo chladných mesiacoch, odporúčam zavítať sem na veľkú misu beef stew alebo jednu z noodle soups. Táto obrovská “polievka” vás výde okolo 17 dolárov, no zasýti vás na celý deň. Majú tu veľmi dobre vyprážané morské jedlo a množstvo ďalších ponúk. Ďalšia výborná čínska reštika a jedna z najstarších reštaurácii v tejto časti mesta sa nazýva Nom Wah Tea Parlor, a nájdete ju, a to právom, v každej turistickej príručke. Odporúčam aj Jing Fong, notoricky známu dim-sum reštauráciu, kde objednávanie jedla je zaujímavá tradícia.

 

Veľmi lacné a výborné miesta sú Fried Dumplings, kde za jeden dolár a dvadsaťpäť centov dostanete päť dumplings, Tasty Dumplings sú tiež super a low budget. New York veľmi dobre reprezentuje aj tradičná zmrzlina Ice Cream factory s originálnymi, tridsiatimi druhmi zmrzliny, medzi inými aj avokádová či fazuľová. Návštevu tejto zmrzlinárne odporúčam v horúcich alebo teplejších mesiacoch . Skutočne stojí za to, no budete si musieť na ňu – spolu s ostatnými miestnymi či turistami – vystáť rad. Zmrzlina nie je lacná, avšak porcia je štedrá a – to vám zaručujem – naozaj výborná!

 

Objavovanie tej správnej reštaurácie podľa vašej chuti vám uľahčia tabule s ratingom/hodnotením, ktoré visia pri vstupných dverách takmer každého kvalitného podniku. Najlepšie hodnotenie je: A.. Ak toto hodnotenie, teda Áčko, chýba, radšej sa vyberte inam. Nechcete predsa riskovať takú salmonelózu!

 

Supermarkety, markety či fish markets sú tradičné ázijské, nájdete tu všeličo, najmä morské jedlo, ovocie a zeleninu, tradičné zmrazené dumplings. Tunajší domorodci, poväčšine aziati, su milí ľudia, hoci je pravdou, že niekedy sa zabudnú na vás usmiať, ale zato vás obslúžia rýchlo a vecne. Mnohí rozprávajú anglicky, niektorí ovládajú iba základy, alebo nespeakujú vôbec, ale aj tak vás obslúžia bez problémov. Na uliciach je počuť zmes rôznych jazykov, najmä tie  ázijské. No ako to už v New Yorku chodí, zachytíte jazyky zo všetkých kútov sveta. V súčasnosti si v Chinatowne pokojne spolunažíva mnoho národností, je obľúbenou destináciou turistov, Newyorčanov, ktorí sem radi prichádzajú za autentickým ázijským  jedlom, a najmä za svojskou atmosférou, ktorá tu panuje.

 

Museum of Chineese in America (MOCA) je malé múzeum na rozhraní Soho a Chinatown. Už jeho názov napovedá, čo ukrýva. Malé, skromné múzeum, no nájdete tu zaujímavé fotografie, ktoré vás oboznámia s históriou čínskej menšiny v tomto meste a v tejto krajine. Pravdupovediac, očakávala som, že múzeum ponúkne toho oveľa viac. Zaujímavé sú ale fotografie z čiac Gold Rush alebo z obdobia, keď sa stavala Pacific railroad. Sú tu dokumentácie aj opisy ľudí a známych celebrít, pochádzajúcich z Číny, ktorí v USA začínali ako imigranti a podarilo sa im úspešne sa vypracovať.

 

V Chinatowne odporúčam aj lacné a kvalitné služby ako kaderníctva či masážne centrá. Tých je tu naozaj dosť. Veľmi populárne sú feet massage (masáže chodidiel). Moje obľúbené je iba “za rohom” (no to už je Little Italy), jedna z najlepších masáží chrbta a chodidiel Yuan Shi Feet Spa Inc. (188 Hester Street). (Pätnásť minútová masáž chodidiel vás tu výde na $15, k tomu sprepitné, ktoré v službách činí približne 20%.)

 

Tip na záver: Ak sa v New Yorku ocitnete 10. februára 2024 určite si nenechajte újsť oslavy čínskeho roka. Na oslavné ceremónie v uliciach Chinatownu budete ešte dlho spomínať!

 

LITTLE ITALY

Vôňa lasagní, špagiet, cannolí alebo kvalitnej kávy, tak môžeme charakterizovať Little Italy. Našinci, miešajúci sa s turistami, živé farby a architektúra budov, ktorá vás doslova láka, aby ste sa zastavili a len tak si vychutnali tú krásu a urobili zopár fotografií. Ak sem prídete z Chinatownu, odlišnosť si ihneď všimnete. Tieto dve miesta a dve kultúry sídliace priateľsky vedľa seba sú totálne odlišné, a prechod z jednej do druhej je veľmi spontánny. Obe vynikajú svojskou gastronómiou. V Chinatowne sú však ceny citeľne nižšie. V Chinatowne sa dobre najdezte a na kávičku si zájdite do Little Italy!

 

Broome street je najznámejšia ulica v tejto časti, nájdete tu zaujímavé budovy a množstvo reštaurácii. Tie výberové, podľa turistických sprivodcov a podľa mojej mienky sú na ulici Mulberry Street. Kvalitné jedlo, obsluhu a príjemné posedenie máte zaručené, avšak, ak ale cestujete low budget tak si overte ceny. V Little Italy by ste ale nemali minúť kaviareň Café Roma – luxusná kaviareň s luxusnými cenami. Predražené espresso či kávička s mliekom si vyžaduje čas. Posaďte sa, vychutnajte si výborné nápoje a nasajte tú jedinečnú atmosféru.